video: Kanada – Rusko (finále MS v hokeji 2015 – Praha) 19:00

Pražské finále hokejového MS v roce 2015 mezi hokejovými velmocemi vyznělo jasně pro hokejisty javorového listu. Reprezentace Kanady se v tom roce na šampionátu hokejem vyloženě bavila a hrála ve stejném stylu celé mistrovství. S přehledem, vyhrávala většinu soubojů, všude byla o krok dřív, nebezpečně zakončovala a když na to přišlo, předváděla i ukázkové bránění. Před zaplněnou arénou pak potvrdila svou dominanci i ve finále, ve kterém jednoznačně smetla svého úhlavního rivala z Ruska 6:1 a oslavila svou 25. zlatou medaili.  Z ruských médií tenkrát  čišelo po utkání velké zklamání z prohry ale i uznání soupeři. „Kanaďané hráli jako sborná SSSR za nejlepších dob. Skoro je nevylučují. A když hrajeme přesilovku, tak nás tak prohánějí, že sami uděláme faul. Obrana je jak zeď. A kombinace v útoku jsou tak půvabné, že se tají dech,“ rozplýval se po finále ruský komentátor.

Kanada: M. Smith – Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Savard, Ekblad, Wiercioch – Seguin, Giroux, O’Reilly – Eberle, Crosby, Hall – Spezza, Duchene, MacKinnon – Toffoli, Couturier, Eakin – Ennis. Trenér: Todd McLellan.

Rusko: Bobrovskij – Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov – Plotnikov, Tichonov, Ovečkin – Mozjakin, Malkin, Kuljomin – Tarasenko, Šipačov, Panarin – Dadonov, Anisimov, Kovalčuk. Trenér: Oleg Znarok.

Branky a nahrávky: 19. Eakin (Ennis, Muzzin), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O’Reilly), 50. MacKinnon (Savard) – 53. Malkin (Mozjakin, Kulikov).

Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) – Lhotský (ČR), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 3:0, 2:1. Diváci: 17 383 (vyprodáno).